KKR er ny ejer af Q-Park-koncernen

Det globale investeringsfirma KKR har opkøbt alle i aktier i den hollandske koncern Q-Park, herunder det danske datterselskab Q-Park Operations Denmark A/S.

Q-Parks danske ledelse hilser de nye ejere velkommen. ”Det er glædeligt, fordi KKR allerede med sit ejerskab af det store spanske parkeringsselskab Saba har indgående kendskab til vores branche”, siger direktør i Q-Park Operations Denmark Alex Pedersen.

 
Godt match på stærke værdier
Derudover glæder Alex Pedersen sig over, at KKR er en organisation, der ligesom Q-Park koncernen er styret af stærke værdier. ”Q-Parks forretning er drevet af kvalitet, samarbejde og fokus på vores kunder og på de resultater, som vi skaber for både vores kunder og ejere”, siger Alex Pedersen.
 
”KKR er en verdensomspændende og meget succesfuld virksomhed med nogle kerneværdier, som på mange måder er identiske med de værdier, som har gjort Q-Park-koncernen til en succes. Det tegner meget positivt for vores virksomheds videre udvikling”.
 
Styrkede muligheder for udvikling
”KKR anerkender det stærke brand og den særlige kvalitet, som Q-Park står for, og ønsker at fortsætte den positive udvikling, som vi gennemgår. Ejerskabet vil styrke Q-Park, og gøre det muligt for os at øge vores aktiviteter og udvikle virksomheden endnu mere”, slutter Alex Pedersen.
 
Ejerskabet af Q-Park-koncernen overgår formelt til KKR i løbet af efteråret 2017.
 
 
Mere information om KKR kan findes på www.kkr.com



Seneste nyheder


  • | Træt af at lede efter parkering i København? Eller dropper du helt at tage bilen, fordi du ikke ved, hvor du skal stille den? Københavns Kommune nedlægger den 1. januar 650 P-pladser i Indre By. Heldigvis har Q-Park masser af plads til dig.  
    Læs mere

  • | Foråret lader indtil videre vente på sig, men måske hjælper det, når vi på søndag den 26. marts kl. 2:00 skifter til sommertid. Mens vi håber på varmere vejr og blå himmel, skal vi huske at få p-skiven med over på sommertid. 
    Læs mere
  • Nu kommer sneen!
    | De fleste af os går nok og håber lidt på en hvid jul, selvom det hvide tæppe af sne ofte giver lidt udfordringer i trafikken. Og hvordan er det nu med reglerne for parkering i snevejr?
    Læs mere
arrow